DAOM ønsker at effekten på tværs af medie-kanaler bliver så enkel og transparent som muligt, således at kontrollen for mediekøbet ligger hos annoncørerne. Dette vil vi søge i samarbejde med bureauer og medier

Vi ønsker også, at danske medier har så gode ramme-betingelser som muligt, således at de kan indgå på lige vilkår med udenlandske medier/tech-platforme, og at vores medlemmer, der med deres brands, i mange år fremover har adgang til at annoncere på stærke danske publicistiske medier, som udover at bidrage positivt til velfærdssamfundet, også er nødvendige for danske brands & virksomheder til effektiv, stærk markedsføring.

Vi vil derfor bla. udvikle viden, værktøjer og andre aktiviteter i et tæt samarbejde med foreningen Danske Medier & Dansk Markedsføring.

Kontakt

Direktør: Thomas Kragh
thomas@daom.dk
+45 5139 3347